Napísali o nás

Liptovské noviny február 09

Škola viac ako pol storočia chátrala

HYBE. Rekonštrukcia Základnej školy v Hybiach bude stáť približne 614 087 € (18,5 milióna Sk). Deväťdesiatpäť percent nákladov pokryjú  z fondov Európskej únie. Samospráva zaplatí zvyšných päť percent.
Základná škola je v prevádzke už päťdesiatpäť rokov. „Do vonkajšej obnovy sa odvtedy neinvestovali žiadne peniaze. Odkvapové rúry sú hrdzavé, preteká cez ne voda, ničí omietku,“ vysvetlil Martin Piovarči, starosta Hýb. Počas prác vymenia odkvapové rúry i okná. Budovu zateplia, opravia i vonkajšiu fasádu. „Keďže nemáme kabinety, v rámci nadstavby nás čaká ich výstavba. Zrekonštruujeme nielen súčasné sociálne zariadenia, ale pribudnú  nové. Urobíme aj bezbariérové úpravy,“ poznamenal starosta.
So stavebnými prácami by chceli začať v máji. „Momentálne pripravujeme verejné obstarávanie na dodávateľa prác. Ich hlavnú časť chceme zrealizovať počas prázdnin, aby nebol narušený vyučovací proces,“ vysvetlil M. Piovarči. Vďaka rekonštrukcii obec v budúcnosti ušetrí na prevádzke školy. „Dlhšiu dobu nebudeme musieť investovať do rozsiahlejších opráv. Keby sme takúto rekonštrukciu chceli urobiť z obecných peňazí, museli by sme si vziať úver,“ zdôraznil starosta.
V hornoliptovskej obci Hybe žije 1548 obyvateľov. Školu v prvom až v deviatom ročníku navštevuje 263 žiakov. Ide aj o deti z okoli-  tých obcí Malužiná, Kráľova Lehota, Nižná a Vyšná Boca. V budúcnosti plánujú k základnej škole pristaviť materskú školu. Tá sídli v budove evanjelickej cirkvi. Podľa starostových slov je projekt už pripravený a stavebné povolenie schválené. (MIŠ)