Napísali o nás

Liptovské noviny december 08

Piekli dievčatá aj chlapci, učiteľky pozerali a radili

NAPIEKLI MEDOVNÍKY Z DVANÁSTICH KÍL MÚKY

Voňavú súťaž v pečení a zdobení medovníkov robíme vždy pred Vianocami pre žiakov základných škôl od šiesteho po deviaty ročník. Tohto roku sme ju usporiadali už šiestykrát,“ povedal starosta Hýb Martin Piovarči.
Základná škola v Hybiach voňala pred Mikulášom čerstvo upečenými medovníkmi. Jedenásť družstiev školákov z viacerých kútov Slovenska pieklo a zdobilo medovníky na celoslovenskej súťaži. Kým však nastúpili do súťaže, cesto z dvanástich kilogramov múky pre nich pripravila Eva Piovarčiová podľa receptu z jedného ženského časopisu. S kuchárkami ho vymiesili v robotoch v školskej kuchyni. „Recept používam dlho a som s ním veľmi spokojná,“ prezradila medovnikárka E. Piovarčiová a dodala: „Ide doň šesť vajec, 400 gramov práškového cukru, 250 gramov medu, 1 palmarín, ingrediencie sa zmiešajú a potom pridávame suché časti: 1 kilogram hladkej múky T 650, perníkové korenie, 3 alebo 4 lyžičky kakaa, trošku škorice a 2 lyžičky sódy bicarbóny.“ Pochválila aj deti, ktoré sú podľa nej stále lepšie a lepšie a dokážu si vymyslieť rozličné námety na medovníčky. Tohto roku pod rukami súťažiacich vyrastali kostolíky, betlehemy, rozprávkové bytosti, vianočné soby a množstvo prekrásne vyzdobených medovníkov.
„Voňavé pečenie a celoslovenská súťaž v Hybiach majú už svoju tradíciu,“ potvrdila Helena Dudová, riaditeľka Základnej školy v Hybiach. „Deti sú z roka na rok šikovnejšie. Vidno, že sa im učitelia i rodičia venujú. Tohto roku dostali dvojčlenné družstvá cesto z vyše jedného kilogramu múky hotové. Potom ho museli vyvaľkať, vyrezať alebo vykrojiť z neho medovníky, ktoré vyzdobili polevou z cukru a bielka. Tú si robili samé. Keď výzdoba uschla, preniesli medovníky do kultúrneho domu, kde ich naaranžovali a porota mohla hodnotiť.“ Porota však nenastupovala len k hotovým medovníkom. Jej členovia chodili medzi deťmi už počas prác, ktoré trvali 5. decembra od rána.
Čím bol výnimočný šiesty ročník Voňavých Vianoc? „Prišli menšie deti a verím, že sa budú zdokonaľovať,“ odpovedal starosta Martin Piovarči a hneď aj vyslovil poľutovanie, že z odchodom zo základnej školy odchádzajú zo súťaže šikovní medovnikári. No nestratia sa. „Niektorí naši odchovanci svoje vlastné výtvory už predávajú na trhoch. Dokazujú tak, ako sa im v živote takáto šikovnosť zíde,“ zauvažoval M. Piovarči. „Práca s mládežou má zmysel. Súťažou chceme ukázať, že nielen počítače a televízory sú tým najsprávnejším vyplnením voľného času detí, ale medovnikárske umenie v ich živote môže mať tiež miesto. Každý rok sa k nám hlásia noví záujemcovia. Mali sme už družstvá z Trstenej, Polomky, Nitry či Stropkova. Víťazi dostali prehrávače a, samozrejme, pri každej cene nesmela chýbať fľaša medu. Veď súťaž okrem obce Hybe a Základnej školy v Hybiach organizuje aj Základná organizácia Slovenského zväzu včelárov.
Do súťaže priviedli dvojčlenné družstvá ich učiteľky. Každá z nich mohla svojej skupine pomáhať radami. Nesmela sa však cesta dotýkať, lebo jej družstvo by bolo diskvalifikované. Nesúťažili len dievčence. Základná škola z Hradnej ulice v Liptovskom Hrádku vyslala do Hýb chlapcov. Ôsmakov Patrika Vyšňana z Liptovského Jána a Gabriela Máthé z Liptovského Hrádku. Keď ráno pred súťažou prišli do Hýb medzi samé baby, roztriasli sa im vraj kolená. „Pôvodne som mala v tíme dievčatá, tie pred súťažou odskočili,“ okomentovala zloženie družstva hrádocká učiteľka Darina Meňhartová. „Chlapcov učím výtvarnú výchovu, a tak som vedela, že obaja majú veľmi dobre vyvinutú jemnú motoriku a precízne vedia všetko spracovať. Robili sme klasický vianočný námet – zasnežený kostolík. S dievčatami sme ho skúšali už v škole, čo sa nepodarilo, zjedli spolužiaci. Chlapci námet prevzali a myslím, že sa im podaril. Aj polevu vymiešali sami. Časti kostola robili podľa šablóny. Presne namerali steny i strechu, všetko im pekne sedelo. Chlapci sú z matematickej triedy, takže aj matematika im pri práci pomohla.“
Vlaňajšej víťazke Zuzane Buvalovej z Polomky chýbal v tíme brat, s ktorým boli vlani na prvom mieste. Brat už je v strednej škole a podľa pravidiel Voňavých Vianoc už nemôže súťažiť. Zuzka si pribrala do práce sestru Máriu. Do súťaže robili rozprávku o Perinbabe. Pečú a zdobia medovníky aj doma? „Snažíme sa. Jedna miesi, druhá vaľká cesto, medovníky vykrajujeme spolu. Najradšej zdobím kornútkom z celofánu.“ Kolekcie medovníkov i jednotlivé väčšie sladké výtvory deti nainštalovali do Kultúrneho domu v Hybiach tak, aby vydržali hodnotenie odbornej poroty. Tá sa rozhodla pre nasledovné hodnotenie: 1. miesto získali Petra Gazdová a Michaela Luštíková zo ZŠ Bobrovec, 2. miesto Jaroslava Pirožeková a Anežka Chytilová zo ZŠ Hybe a 3. miesto Anita Garabášová a Katarína Malíčková zo ZŠ Kvačany.
DAGMARA

© 2008 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

[17. 12. 2008]