Základná škola Hybe

Základná škola v Hybiach  sa nachádza v obci Hybe, ktorá leží vo východnej časti Liptovskej kotliny v údolí Hybice  a Bieleho Váhu. Z hľadiska  geografického sa obec nachádza v podhorí  Tatranského národného parku a Národného parku Nízke Tatry. Obec má nadmorskú výšku 700 m. Na území obce žije okolo 1 600 obyvateľov.

Základná škola nadväzuje na dlhoročnú históriu cirkevných škôl. V súčasnosti poskytuje výchovno – vzdelávací proces a to nielen pre žiakov z Hýb, ale aj zo spádových obcí školského obvodu : Kráľova Lehota, Malužiná, Nižná Boca, Vyšná Boca i Východná. Pedagogickí a výchovní  pracovníci zabezpečujú rozvoj tvorivých schopností, zručností a návykov všetkých žiakov. Vo výchovno – vzdelávacom procese podporujeme rozvoj kľúčových kompetencií žiakov. Našim prvoradým cieľom je rozvoj čitateľskej  gramotnosti u žiakov a to nielen aby boli spôsobilí čítať s porozumením a písať, ale aby systematicky nadobúdali poznatky a informácie a vedeli ich kriticky ohodnotiť a natrvalo ich zaradili do svojej poznatkovej štruktúry a využívali ich v bežnom živote. Snažíme sa rozvíjať u našich žiakov  schopnosť dobrého vyjadrovania, pestujeme u nich ochotu načúvať iným ľuďom, spolužiakov, rodičov i učiteľov. Podporujeme rozvoj sebaovládania, sebamotivácie a angažovania sa vo veciach nielen osobných ale i triednych, školských a obecných. Zapájame sa do športových, umeleckých i vedomostných súťaží.V škole je zriadená špeciálna trieda, v ktorej sa vzdelávajú žiaci s mentálnym postihom variant A. V bežných triedach sú integrovaní žiaci s poruchami učenia a správania. Menší   počet žiakov v triedach umožňuje pedagógom individuálne sa venovať všetkým žiakom. V škole je telocvičňa, školské dielne, jedáleň, odborná učebňa fyziky a chémie, počítačová učebňa s pripojením na internet. Škola disponuje dobrou úrovňou vybavenia informačno – komunikačnými technológiami, ktoré sme získali hlavne prostredníctvom úspešných projektov, do ktorých sa aktívne zapájame.

V mimo vyučovacom čase sa žiaci zapájajú do činnosti krúžkov. Dlhodobú tradíciu na našej škole má bežecké lyžovanie. Žiaci sa umiestňujú na popredných miestach v rámci celého Slovenska. Organizujeme celoslovenskú súťaž v pečení a zdobení medovníkov.

Pri škole pracuje Združenie rodičov. Rada školy ako samosprávny orgán, zložený z rodičov, pedagogických i nepedagogických zamestnancov presadzuje a vyjadruje verejné záujmy, záujmy rodičov i žiakov.

I naďalej sa budeme snažiť presadzovať tvorivo – humánnu výchovu, v  ktorej je osobnosť žiaka na prvom mieste. Máme záujem  rozvíjať spoluprácu s rodičmi,  spoločenskými, športovými a inými organizáciami v obci. Budeme pokračovať v začatej rekonštrukcii školy. Chceme, aby sa zo školy stal multifunkčný komplex, využívaný nielen žiakmi, rodičmi ale i širokou verejnosťou.